شرکت هربی فارمد

پروژه تولید فرآورده های طبیعی سلامت و فرآوری گیاهان دارویی (شرکت هربی فارمد)

تاریخ مقاله: 1396/02/27  |  کد مقاله: 76

شرکت دانش بنیان هربی فارمد (سهامی خاص) به منظور استفاده بهینه از ظرفیت متنوع گیاهان دارویی و دانش طب سنتی در کشور، برقراری همکاری عملیاتی صنعت و دانشگاه به صورت کاملاً سازمان یافته با بهره برداری از تحقیقات و دانش فنی متخصصین و محققین، ایجاد الگوی کارآمد جهت ورود موثر جمهوری اسلامی ایران به بازار منطقه ای و فرا منطقه ای و صادرات فرآورده های گیاهی دارویی به دور از خام فروشی، گسترش طب سنتی و تولید فرآورده های طبیعی با توجه به سند چشم انداز کشور (ایران 1404) و سند راهبردی گیاهان دارویی و طب سنتی و سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز در اختیار گرفتن سهمی از بازار بزرگ و کمتر ارزیابی شده مصرف گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و صنایع مرتبط با این فرآورده ها، وارد عرصه راه اندازی مجموعه تحقیق و توسعه و تولیدی گردیده است.

در این راستا اجرای مرکز تحقیقات و آزمایشگاه و پایلوت فرمولاتوری در زمین خریداری شده و فضای طراحی شده در شهرک دارویی برکت صورت می پذیرد و مواد اولیه شامل عصاره ها، اسانس ها، فرکشن ها و ترکیبات خالص شده با نصب و راه اندازی ماشین آلات منتخب در کارخانه طراحی شده اختصاصی، جهت تولید قراردادی محصولات دارویی نهایی مطابق با طرح توجیهی مصوب در شرکت دارویی برکت، تولید و انبارش خواهد گردید.

خطوط پیش بینی شده در طرح مربوط به شهرک دارویی برکت شامل خطوط عصاره گیری، تغلیظ، خالص سازی و خشک کردن و همچنین تولید شربت های دارویی و نوشیدنی های غذا دارو می باشد. و بخش اداری و آزمایشگاهی آن به اتمام رسیده است. اولویت محصولات طراحی شده شرکت هربی فارمد در حوزه بیماری های متابولیک و عوارض و بیماری های گوارشی و اختلالات عصبی است.

این شرکت همچنین طرح باغ موزه گیاهان دارویی را در ظرفیت یک هکتار در شهرک دارویی برکت به بهره برداری رسانیده است.

 

تاريخچه ثبتی

شرکت هربی فارمد (سهامی خاص) رسماً در مورخه 29/05/1392 تحت شماره 442683 و به شناسه ملی 10320897963 در اداره ثبت شرکت‏های تهران به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی شماره 19946 در تاریخ 04/06/92 به اطلاع عموم رسانده شده است.

مرکز اصلی شرکت درتهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان بخارست(احمد قصیر)، جنب بانک اقتصاد نوین پلاک 24، طبقه 2، واحد 2  واقع گردیده است.

 

پتانسیل و نقاط قوت شرکت هربی فارمد

شرکت داروسازی هربی فارمد از سال ۱۳92 فعالیت خود را با هدف تهیه فرم‌های دارویی قابل قبول بر اساس معیارهای رایج بین‌المللی و مطابق با اصول, GMP آغاز نمود. این شرکت در طی این مدت با درنظر گرفتن اهداف فوق، موفق گردیده است که 6 فرمولاسیون دارویی نوین را طراحی و مجوز اداره غذا دارو و پروانه ساخت را اخذ نماید. خطوط پیش بینی شده شامل خطوط عصاره گیری، تغلیظ، خالص سازی و خشک کردن و همچنین تولید شربت های دارویی و نوشیدنی های غذا دارو می باشد. تا این زمان بخش اداری و آزمایشگاهی به اتمام رسیده است. اولویت محصولات طراحی شده شرکت هربی فارمد در حوزه بیماری های متابولیک و عوارض و بیماری های گوارشی و اختلالات عصبی است.

اکثر شرکت های تولید کننده محصولات دارویی از گیاهان دارویی در ایران فرمولاسیون ها اکثرا بر مبنای تقلیدی از مواد اصلی تشکیل دهنده داروهای مشابه خارجی بوده، بنابراین واردات اجزای دارو مثل عصاره های گیاهان کشورهای مبدا در اولویت قرار داشته و در ساخت فرآورده ها بر مبنای دانش طب سنتی کشور هم اکثرا به پودر گیاهان دارویی یا عصاره ها با کیفیت متوسط و غیر تکرار پذیر اکتفا شده است.

ورود به حیطه های درمانی بیماری های شایع، مقایسه کارآیی دارو با داروهای شیمیایی موجود در بازار و ایجاد پذیرش جامعه پزشکی، استاندارد سازی گیاهان دارویی، تهیه حدواسط ها و فرکشن های استاندارد، کاربرد هنر داروسازی نوین در فرمولاسیون و طراحی اشکال دارویی، جزء حلقه های مفقوده یا کمتر توجه شده ای است که معمولا تعداد کمتری از این فاکتورها مورد توجه تحقیق و توسعه شرکت های تولید کننده داروهای طبیعی ایران قرار می گیرد.

ما در بخش خصوصی رقیبانی از منظر اقتصادی داریم که البته از این موضوع استقبال می کنیم چراکه باعث هم افزایی و ارتقاء کیفیت و بهره وری شده و در نهایت به نفع مردم و بیماران مصرف کننده محصولات دارویی گیاهی در کشور خواهد شد. شرکت هربی فارمد با هدف تولید داروهای گیاهی جدید و با تکنولوژی بالا می­تواند بخشی از بازار کشور را تصاحب کنند. شرکت هربی فارمد در بخش مواد اولیه با کیفیت و استاندارد جزو اولین ها در کشور خواهد بود و بدون تردید استفاده از مواد اولیه مرغوب شرط اول تولید فرآورده های استاندارد است. عمده تولیدکنندگان داروهای گیاهی در کشور به روشهای سنتی تولید می­کنند که این خود بسیار بر قیمت تمام شده محصولات تاثیرگذار است. اکثر شرکت های این حیطه تنوع محصول بسیار بالا دارند وهمین عدم تمرکز بعلاوه محدودیت های تولید سنتی باعث بالارفتن قمیت تمام شده میشود.

اطلاعات مربوط به ترکیب نیروی انسانی شرکت هربی فارمد از لحاظ تحصیلات، سوابق کاری و حوزۀ فعالیت

تعداد پرسنل در واحد (نفر)

قراردادي

پيمانکاري

1395

1395

1

مديريت

2

0

2

اداري

1

1

3

خدمات

 

1

4

فنی مهندسی و اجرای پروژه

2

1

5

تدارکات پروژه

1

 

6

مالي

2

1

7

مسؤول فنی و تضمين کيفيت

2

 

8

ايمنی

 

1

9

آزمايشگاهها

4

 

10

فناوری اطلاعات

 

 

11

تحقيق و توسعه

2

 

12

کنترل پروژه و سيستمها

1

 

13

حراست و انتظامات

 

 

 

جمع کل

17

5

 

 

سبد محصولات آینده شرکت هربی فارمد

شرکت هربی فارمد سبد محصولات شرکت هربی فارمد تولید دهها عصاره به صورت تغلیظ شده و خشک، دهها اسانس و تعدادی از فرکشن ها و ترکیبات خالص می باشد که به عنوان ماده اولیه تولید داروهای قراردادی قلمداد می شود.

شیوع بالای عوارض سندرم متابولیک در ایران از جمله کبد چرب و دیابت و عدم درمان رضایت بخش در دراز مدت و بار هزینه بالای این بیماری ها برای نظام سلامت کشور در کنار سابقه و گرایش استفاده از محصولات طبیعی و مطالعات و نتایج معتبر اخذ شده در سایر کشورها، داروهای نوآورانه ارائه شده را کاندید مطالعات معتبر تکمیلی می نماید تا در بازار بزرگ مصرف جایگاه ویژه ای ایجاد نماید.

عوارض گوارشی ذکر شده نیز در کشور بسیار شایع بوده و علامت درمانی با داروهایی شیمیایی رضایت بخشی متوسطی را ایجاد نموده است.

داروی ضد اضطراب های اجتماعی هم با شکل دارویی ویژه برای اولین بار در کشور ارائه می شود و جامعه هدف بسیار بزرگی با توجه به سن، شغل و موقعیت اجتماعی ایجاد می نماید.

 

سبد محصولات دارویی شرکت هربی فارمد و حوزه درمانی به شرح جدول ذیل است:

ردیف

نام فرآورده

دسته دارویی

مراحل ثبت فرآورده

1

Herbinorm

بهبود دیابت

دارای مجوز اداره غذا دارو و ساخت

2

Herbicalm

ضد استرس

دارای مجوز اداره غذا دارو و ساخت

3

Herbiliver

بهبود عارضه کبد چرب

دارای مجوز اداره غذا دارو و ساخت

4

Herbireflux

آنتی ریفلاکس

دارای مجوز اداره غذا دارو و ساخت

5

Herbis

بهبود علائم سندروم روده تحریک پذیر

دارای مجوز اداره غذا دارو و ساخت

6

Herbcolit

ضد کولیت

در مرحله تکمیل پرونده

7

Herbinap

بهبود خواب

در مرحله تکمیل پرونده

 

 

 

ارزش ویژه داروها:

 • ورود به حیطه هایی که پزشکی و داروهای شیمیایی پاسخ مطلوب کمتری جهت درمان بیماری داشته اند.
 • تاکید بر جنبه های پیشگیرانه و درمان و نه فقط علامت درمانی موقت
 • هزینه های بالای واردات مواد اولیه و مصرف بالای داروهای شیمیایی در این حیطه
 • کیفیت بالای داروی گیاهی به خاطر کیفیت بالای مواد اولیه
 • امکان صنعتی سازی دانش طب سنتی ایرانی با متدهای نوین مطابق با منویات مقام معظم رهبری در تدوین سیاست های کلی سلامت

ارزش ویژه در تدوین زنجیره ارزش گیاهان دارویی:

 • انتخاب گیاهان بومی ایران با سابقه کاشت و استفاده طولانی مدت
 • حفظ بخشی از ارزش افزوده در جوامع روستایی و مناطق محروم
 • جلوگیری از خام فروشی و امکان توسعه صادرات با ارزش افزوده بیشتر
 • تهیه مواد اولیه با کیفیت در فرمولاسیون داروهای مؤثر
 • توجه جهانی به استفاده از ترکیبات طبیعی در تهیه غذاداروها (Nutraceuticals)، داروهای طبیعی (Pharmaceuticals) و فرآورده های آرایشی (Cosmetic products)

ارزش ویژه در طراحی اشکال دارویی:

 • ماندگاری بیشتر ترکیبات مؤثره به ویژه اسانس ها
 • افزایش کارآیی درمانی ترکیبات مؤثره گیاهان دارویی
 • هوشمند سازی عملکرد دارو
 • امکان استفاده جهت افزایش کارآیی برخی داروهای شیمیایی

خلاصه اقدامات تحقیق و توسعه

 • اخذ مجوز غذا دارو و ساخت برای پنج داروی هربی نورم، هربی کالم، هربی لیور، هربی ریفلاکس و هربیس
 • تکمیل پرونده ساخت دارو های هربی کولایت و هربی نپ
 • انجام مطالعات برای انتخاب فرمولاسیون داروهای هربی نرو، هربی لایف، هربی جوینت
 • انجام مطالعات برای انتخاب و تامین فرمولاسیون نوشیدنی غذا دارو هربی جویس
 • انجام آنالیز گیاهان دارویی و کیفیت سنجی جهت انتخاب نمونه مناسب

مجوزها و گواهینامه های دریافتی

 • اخذ مجوز غذا دارو جهت ساخت برای پنج داروی هربی نورم، هربی کالم، هربی لیور، هربی ریفلاکس و هربیس
 • اخذ جواز تأسیس صنایع
 • اخذ مجوز تأسیس مرکز پژوهشی صنعتی و معدنی
 • اخذ مجوز شرکت دانش بنیان از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0
*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: