مراسم آغاز ساخت کارخانه نوونودیسک دانمارک بزرگترین تولید کننده انسولین در جهان در شهرک صنعتی دارویی برکت

عملیات تاسیس کارخانه‌ی مهم‌ترین تولیدکننده داروهای ضد دیابت دنیا
دربزرگترین شهرک صنعتی- دارویی خاورمیانه

اول خردادماه سال 96، با حضور سفیر دانمارک در ایران، دوتن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار استان البرز و مسئولان ارشد شهرک صنعتی-دارویی برکت و در زمینی به مساحت 4 هکتار (در فاز اول)، عملیات ساخت کارخانه تولید نسل جدید انواع داروهای آنتی دیابتیک، توسط کمپانی «نوونوردیسک» درشهرک صنعتی – دارویی برکت، آغاز شد.
کمپانی «نوونوردیسک» که بزرگترین تولیدکننده داروهای آنتی دیابت در جهان محسوب می‌شود، به تنهایی بالغ بر نیمی نیاز دنیا به انواع انسولین‌های نسل جدید بیماران دیابتی جهان را تولید می‌نماید.
این بزرگترین و معتبرترین کمپانی داروسازی کشور دانمارک، پیش از ایران، در کشورهای آمریکا، فرانسه، چین، روسیه، برزیل و ژاپن اقدام به ساخت کارخانه‌های مشابهی عمدتاً برای تولید انسولین نموده است و اینک با تمایل به حضور بیشتر در منطقه رو به توسعه و نیم میلیارد نفری خاورمیانه و محدوه‌ی پیرامونی آن، کشور ایران و شهرک «برکت» را جهت ساخت کارخانه البته با عنوان «نوونوردیسک ایران» انتخاب نموده است.
آن گونه که مدیران ارشد این کمپانی بزرگ امروز اذعان داشتند، یکی از مهم‌ترین دلایل این انتخاب داشتن وجه تشابه در برابر مسئولیت‌های اجتماعی بین کمپانی «نوونوردیسک» و مجموعه دارویی «برکت» بوده است.
چراکه بیش از 70 درصد مدیریت این کمپانی در کشور دانمارک، متعلق به بینادی است که همانند «برکت» ارتقاء سلامت و خصوصاً مبارزه جدی با بیماری قند خون را در سطح جهانی پیگیری می‌کند.
همچنین کمپانی «نوونوردیسک» بر مبنای ساختار و برنامه‌های جهانی خود، پس‌از بررسی‌های متعددی که از 5 سال قبل برای تاسیس کارخانه منطقه‌ای آغاز نمود، با لحاظ نمودن مزایای متعدد کشور جمهوری اسلامی ایران و همچنین موقعیت، طراحی و زیرساخت‌های بی نظیر شهرک صنعتی- دارویی برکت در سطح خاورمیانه، این منطقه را برای ساخت هشتمین کارخانه خود آغاز نمود و پس از منطقه خاورمیانه، برای بازار آفریقا نیز در صدد حضور در کشور الجزایر است.
در مراسم آغاز «نوونوردیسک» علاوه بر سفیر دانمارک، استاندار البرز و مدیرعامل گروه دارویی برکت، سخنرانی داشتند که اهم این سخنان به همراه گزارش تصویری این رخداد مهم در پی می‌آید.

دکتر حمیدرضا جمشیدی، با برشمردن دلایل متعدد، تاکید نمود:
⏪  نفع شرکت‌های داروسازی جهان، سرمایه‌گذاری در ایران


دکترحمیدرضا جمشیدی مدیرعامل شرکت دارویی برکت، نیز طی سخنانی با برشمردن، مزایای فراوان حوزه داروسازی ایران و شهرک منحصر به فرد برکت، گفت: «نوونوردیسک» و چند شرکت دیگر خارجی که اقدام به سرمایه‌گذاری برای ساخت کارخانه در شهرک صنعتی – دارویی نمودند، به دلایل متعدد سرمایه‌گذاری هوشمندانه و سودآوری نموده‌اند، همان‌گونه که ورود سرمایه و دانش فنی به کشور، به نفع ایران است.
وی سپس مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش دارویی ایران را برشمرد و گفت: علاوه بر امنیت بالایی که در ایران وجود دارد و ایران به یکی از مناطق امن برای سرمایه‌گذاری در کل جهان تبدیل نموده است، کشور ما به تنهایی و با داشتن بیش از 80 میلیون نفر جمعیت رو به تزاید، بازار بسیار مهمی محسوب می‌شود.
مدیرعامل برکت، ادامه داد: هم‌چنین ایران در قلب منطقه EMRO  (شامل: خاورمیانه، بخشی از آسیای میانه و شمال آفریقا)، دسترسی آسان و ایمنی به بازاری با ظرفیت بیش از 400 میلیون نفر را برای شرکت‌های خارجی، فراهم می‌نماید.
وی نیروی انسانی کارآمد و متخصص در بخش‌های مهندسی و داروسازی را دیگر مزیت بزرگ حوزه سلامت ایران برای سرمایه‌گذاری خارجی عنوان نمود و گفت: در کل منطقه مذکور، هیچ کشوری به مانند ایران، دانشگاه، مراکز علمی-تحقیقاتی و نیروی انسانی متخصص و مستعد جوان ندارد و این موضوع موجب سهولت تامین منابع انسانی شرکت‌های عرصه سلامت می‌شود (که وابستگی فراوانی به دانش و نیروهای دانش آموخته دارند).
وی افزود: ویژگی منحصر به فرد دیگر ایران در حوزه تولید داروهای نوین، زیرساخت‌ها و تجارب انباشت در کشور ما است.
وی تصریح کرد: کشور ایران بیش از 70 سال است که دارای کارخانه‌های داروسازی است و این موضوع باعث انباشت تجربیات مهمی در این عرصه گردیده است، ضمن آنکه ایران دارای کل زنجیره تامین دارو است و این موضوع؛ تامین بخش عمده‌ای از مایحتاج تولید و عرضه و صادرات منطقه‌ای محصولات ساخته شده برای کمپانی‌های خارجی (که مانند «نوونوردیسک» در ایران اقدام به سرمایه‌گذاری تولیدی می‌کنند) را برآورد می‌نماید.
مدیرعامل شرکت دارویی برکت، ادامه داد: به دلیل وجود کارخانه‌های داروسازی در جای جای کشور ایران، در همه مناطق کشور ما زیرساخت لازم برای احداث کارخانه‌های دارویی یا تجهیزات پزشکی فراهم آمده است.
وی تاکید نمود: البته ساخت شهرک – صنعتی دارویی برکت (که در راستای مسئولیت‌های اجتماعی ما بوده است)، کیفیت این زیرساخت‌ها را از حد لازم؛ به حد استانداردهای جهانی و حتی فراتر از آن رسانده است، به گونه‌ای شهرک صنعتی – دارویی برکت را در منطقه EMRO بی‌نظیر نموده است.
وی ادامه داد: این شهرک تمامی نیازهای زیرساختی حال و آینده کارخانه‌های داروسازی، از فضای سبز، دانشگاه، آب، برق، تلفن، دسترسی جاده‌ای و حمل نقل آسان، تا مواردی چون فیبرنوری و استفاده از انرژی‌های پاک و مدیریت پسماند را برای احداث کارخانه‌های داروسازی و تجهیزات پزشکی، یک‌جا و حتی فراتر از نیاز، فراهم نموده است

ما برای رسیدن به شهرک «برکت»، تحقیقات فراوان کرده‌ایم

 کمپانی «نوونوردیسک» هفتمین کمپانی داروسازی جهان و بزرگترین تولیدکننده داروهای آنتی دیابت دنیا است که در زمینه‌ی تولید چند محصول دیگر (مانند هورمون‌های رشد)، در جهان جایگاه اول و یا دوم را دارد.
دکتر قباد شهبازی مدیرعامل «نوونوردیسک ایران»، با بیان این مطلب گفت: به دلیل جایگاه جهانی کمپانی «نوونوردیسک»، این شرکت برای سرمایه‌گذاری ساخت کارخانه، وسواس‌های فراوانی دارد و برای احداث هر کارخانه، تحقیقات فراوانی را انجام داده و معیارهای متعددی را مد نظر قرار می‌دهد.
وی افزود: با توجه به روند افزایشی ابتلاء به قند خون و نیاز رو به افزایش کشورهای منطقه EMRO به انسولین و سایر محصولات ساخت کمپانی «نوونوردیسک»، مدیران این شرکت از 5 سال قبل، احداث کارخانه‌ای در این منطقه را در دستورکار خود قراردادند و متعاقباً کار تحقیق درخصوص محل ساخت کارخانه از سال 2014 آغاز شد و کشورهایی مانند امارات، عربستان و.. مورد بررسی واقع شد، تا اینکه خوشبختانه ما با پروژه شهرک صنعتی- دارویی برکت آشنا شدیم و این نقطه از ایران را بهترین محل، برای احداث کارخانه دریافتیم.
دکترشهبازی ادامه داد: بعداز آشنایی با شهرک دارویی برکت، کمپانی «نوونوردیسک» تا اوایل سال 2016 تحقیقات خود را بر روی کشور ایران و شهرک صنعتی – دارویی برکت متمرکز نمود و سرانجام سال گذشته، پس از آن که شرکت برکت سرمایه‌گذاری ما را با معیارهای خود منطبق دید، در حضور مقامات دو کشور ایران و دانمارک، قرارداد خرید زمین و احداث کارخانه بین دو کمپانی منعقد شد.
وی ادامه داد: از آن‌جایی که تولیدات کمپانی ما منحصر به فرد است، ما ناگزیریم، حتی ماشین‌آلات تولید را هم خودمان در دانمارک و یا آمریکا، تولید نمائیم.
وی افزود: عاملی که باعث پیوند مستحکم‌تر ما و برکت شد، ماموریت مشابهی است که داریم.
دکتر شهبازی ادامه داد: کمپانی‌های «نوونوردیسک» و برکت، هر دو دارای ماموریت‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی هستند که بر فعالیت اقتصادی آنان ارجحیت دارد.
مدیرعامل «نوونوردیسک ایران»، با تشریح تاریخچه کمپانی «نوونوردیسک»، توضیح داد: همان‌گونه که هدف برکت توسعه سلامت در ایران است، کمپانی «نوونوردیسک» نیز هدف خود را ریشه‌کن نمودن دیابت در جهان قرارداده است.
وی افزود: حدود 27 درصد سهام کمپانی «نوونوردیسک» متعلق به یک بنیاد بشردوستانه است ولی از آن‌جا که براساس قوانین دانمارک، اگر بنیادی با اهداف اجتماعی، با افراد حقیقی یا حقوقی اقتصادی شراکت نماید، سهم مدیریتی آن بنیاد، سه برابر خواهد بود، لذا هم اینک بیش از 77 درصد مدیریت کمپانی «نوونوردیسک» در اختیار بنیاد اجتماعی مذکور است.
وی سپس به مشخصات «نوونوردیسک ایران» پرداخت و گفت: ما در فاز اول و در زمینی به مساحت 4 هکتار، با یک هکتار سطح زیربنا، انواع انسولین قلمی با تاثیر تدریجی (24ساعت)، با همان کیفیتی که در دانمارک و آمریکا و سایر کارخانه‌های ما در سطح جهان، تولید می‌شود را؛ تولید و به بازار منطقه عرضه خواهیم نمود.
شهبازی افزود: البته از برکت خواسته‌ایم تا قطعه مجاور سایت کارخانه فاز یک (که آن هم بیش از 4 هکتار است) را برای ما منظور نماید، تا در فاز بعدی مورد استفاده واقع شود.
وی ادامه داد: در فاز اول، با ایجاد حدود180 شغل مستقیم، (عمدتاً از نیروهای متخصص ایرانی)، ایجاد خواهد شد که این میزان اشتغال؛ با آغاز فاز دوم در سال 2022، چند برابر می‌شود.
وی در پایان از مسئولان ایران و «برکت» به دلیل همراهی‌های جدی که با کمپانی «نوونوردیسک» داشته‌اند، تشکر نموده و گفت: به عنوان فردی که در ایران متولد شده‌ام و بالغ بر 34 سال از وطن دور بوده‌ام، بسیار خوشحالم که برکت چنین زیرساخت منحصر به فردی را احداث نمود، تا کارخانه منطقه‌ای کمپانی «نوونوردیسک»، پسوند «ایران» بگیرد و به نام کمپانی «نوونوردیسک ایران» در جهان شناخته شود.

ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: