شفا فارمد
شفا فارمد

شرکت شفا فارمد

تاریخ مقاله: 1394/07/06  |  کد مقاله: 70

شرکت گروه صنایع شفا فارمد  در سال 1375  با  هدف  توليد سالانه  300  تن  انواع  آنتى بيوتيک ها از جمله اريترومايسين  پايه  (Erythromycin Base)  که نخستين آنتى بيوتيکى است که در ايران به روش بيوتکنولوژى و با استفاده از فرمانتاسيون توليد مى گردد  تاسيس گرديد. اريترومايسين پايه، به  عنوان يک مولکول مادر در توليد آنتى بيوتيک هاي گروه ماکروليدى شامل اريترومايسين اتيل سوکسينات (Erythromycin Ethyl Succinate)، آزيترومايسين (Azithromycin) ، کلاريترومايسين (Clarithromycin) و روکسي ترومايسين (Roxithromycin) کاربرد دارد . در سال 1378 همزمان با تغييرات بنيادى در ساختار شرکت و به منظور تامين مالى بخشى  از هزينه هاى  طرح  و  همچنين آغاز عملى توليد آنتى بيوتيک ، طراحي و ساخت خط توليد اريترومايسين اتيل سوکسينات (EES) از اريترومايسين پايه با ظرفيت اسمى 100 تن در سال آغاز و اين خط در سال 1379 افتتاح گرديد و توليد آن تاکنون ادامه دارد.  اين خط توليد مستمراً با بهره گيرى از آخرين امکانات تکنولوژى جهانـــى بهينه سازي شده است تا امکان توليد عالى ترين کيفيت محصـول را فراهم سازد.   اين شرکت در گام بعدى در خرداد ماه سال 1385 توليد آزيترومايسين با ظرفيت 20 تن در ســال را راه اندازى نمود و همزمان تحقيقات توليد ماده موثره کلاريترومايسين را نيز آغاز نمود و با موفقیت به بهره برداری رساند. شرکت گروه صنایع شفا فارمد، توسعه سبد محصولات ماکرولیدی را همچنان در اولویت برنامه های تولیدی خود دارد. از جمله این محصولات می توان آزیترومایسن تیست ماسک را نام برد که در سال 1391 به بهره برداری رسید.

موقعیت جغرافیایی و مساحت:

این کارخانه در زمینی به مساحت 23 هکتار در منطقه کردان استان البرز و در شهرک صنعتی دارویی برکت قرار دارد.

 

پروژه تولید ماده اولیه پنی سیلین جی:

جدیدترین دستاورد شرکت گروه صنایع شفا فارمد، طرح عظیم تولید انبوه پنی سیلین جی می باشد. پنی سیلین جی مولکول پایه اولیه سنتز آنتی بیوتیک های بتالاکتام است که از پر مصرف ترین گروه آنتی بیوتیک ها در جهان می باشد. این پروژه با ارزش استراتژیک بالا پتانسیل تامین 1300 تن ماده اولیه پنی سیلین جی یعنی کل نیاز سالانه کشور را داشته و در نتیجه نیاز کشور را به واردات این ماده ارزشمند را برطرف می سازد.

از نکات قابل ذکر در این پروژه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- تولید سالانه 1300 تن ماده اولیه پنی سیلین جی(pen.g) از سلول زنده در شرکت شفا فارمد

تهیه تجهیزات بیوتکنولوژی و اجرای پروژه پنی‌سیلین‌جی در مقیاس صنعتی

- استقرار روش تولید تخمیر دارویی (فرمانتاسیون) در حجم وسیع برای اولین بار در منطقه از مرز چین تا اروپا

- رشد و بومی‌سازی دانش فنی بیوتکنولوژی ساخت فرمانتورها (140هزار لیتری) و بیوراکتورهای صنعتی برای اولین بار در ایران

- رشد صنعت کشاورزی و صنایع غذایی از طریق (کیک پنی‌سیلین‌جی) بعنوان خوراک دام و  تولید گلوکز، ساکارز، روغن ذرت

- میزان سرمایه گذاری معادل 30 میلیون دلار و کل سرمایه گذاری  1200 میلیارد ریال

 

منابع انسانی

شرکت شفا فارمد با بهره گیری تعداد تقریبی  250 نفر نیروی متخصص به صورت مستقیم و بیش از 500 نفر به صورت غیر مستقیم به عنوان یکی از تولید کنندگان ماده اولیه انواع آنتی بیوتیک های ضروری فعالیت  می نماید

گواهینامه ها و تقدیر نامه ها:

شرکت دارویی شفا فارمد با در نظر گرفتن کلیه اصول و استانداردهای بین المللی دارویی و مدیریتی جهانی تاسیس گردیده است. از جمله استانداردهای اخذ شده تا کنون می توان  به گواهی نامه GLP از اداره کل آزمایشگاه های کنترل کیفی وزارت بهداشت جهت آزمایشگاه ها در سال 1385 ، گواهینامه  ISO9000 مدیریت ، طراحی و دریافت گواهی حلال از اتاق تحقیقات و صنایع اسلامی (ICRIC) اشاره نمود.

 

آدرس سایت : www.shafapharma.com