شرکت گروه دارویی برکت
شرکت گروه دارویی برکت مجری تولید واکسن پنتاوالان در طرح تحول سلامت بیشتر بدانید

شرکت شفا فارمد

تاریخ مقاله: 1394/07/12  |  کد مقاله: 53


شرکت گروه صنایع شفا فارمد (شفاى سارى) در سال 1375 با هدف توليد سالانه 300 تن انواع آنتى بيوتيک ها منجمله اريترومايسين پايه (Erythromycin Base) که نخستين آنتى بيوتيکى است که در ايران به روش بيوتکنولوژى و با استفاده از فرمانتاسيون توليد مى گردد در زمينى به مساحت 23 هکتار تاسيس گرديد .

پروژه راه‌اندازی خط تولید ماده اولیه پنی‌سیلین در شرکت شفافارمد از دیگر پروژه‌های مهم و استراتژیک ملی می‌باشد. پنیسیلین G تولید شده در شفافارمد می‌تواند با روش‌های آنزیمی به ترکیبات سودمندی تبدیل شود. در حال حاضر برخی شرکت‌های آنتی‌بیوتیک‌سازی اقدام به وارد نمودن مواد اولیه مورد نیاز خود کرده و مشتقات حاصل از آن‌ها را تولید و به بازار عرضه می‌نمایند که در صورت تولید این مواد اولیه، کشور از واردات آنها بی‌نیاز خواهد شد.

پنی‌سیلین­جی یکی از مواد اولیه استراتژیک جهت تولید ده‌ها آنتی‌بیوتیک می‌باشد. این کارخانه به عنوان تنها تولیدکننده این ماده در منطقه می‌باشد که علاوه بر نقش استراتژیک آن در تولید آنتی‌بیوتیک‌ها، زمینه‌ساز دست‌یابی به دانش تولید مواد اولیه به روش فرمانتاسیون در حجم بالا خواهد بود. انتقال کامل دانش فنی، تأمین تمامی نیاز کشور و بی نیازی از واردات این محصول و فراورده‌های وابسته به آن، از اهداف این طرح محسوب می‌شود. لازم بذکر است به منظور تولید این محصول در سطح کشور، ده‌ها شرکت تولیدی اقدام به برنامه‌ریزی نموده‌اند اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.

کليه محصولات اين شرکت با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکى و براساس آخرين اصول cGMP توليد مى گردد ، همچنين آزمايشگاه مجهز اين شرکت گواهى نامه GLP را نيز از اداره کل آزمايشگاه هاى کنترل غذا و دارو وزارت بهداشت در سال 1385 کسب نموده است. همچنین این شرکت گواهینامه ایزو9000 مدیریت، طراحی، توسعه و تولید محصولات بیوتکنولوژی را دریافت نمود. علاوه بر آن یکی از مهمترین رویدادها در تاریخ این شرکت، دریافت گواهی حلال از اتاق تحقیقات و صنایع اسلامی (ICRIC) است و این شرکت به عنوان اولین کارخانه تولید کننده آنتی بیوتیک حائز دریافت این گواهینامه در ایران شده است و این حاصل یک دهه تلاش و تحقیقات بسیار برای جایگزینی روغن کلزا به جای لارد در فرآیند فرمانتاسیون است.